Projekat

Poboljšanje uslova života izbeglica u Srbiji
  • Preostalo vreme:0 dana
  • Donatori:1
  • Br. korisnika programa:250+
Lokacija:Srbija
Ova podrške biće usredsređena na poboljšanje položaja i pristupa državnim uslugama za izbeglice oba pola, posebno osetljivim grupama ako što su porodice sa decom, i za maloletnike bez pratnje koji su smešteni u izbegličkim kampovima u Srbiji ili žive u državnim institucijama.
Prikupljeno: 393,480€
Cilj: 393,480€

Poboljšanje uslova života izbeglica u Srbiji

JRS već godinama radi na pružanju podrške izbeglicama koje su ostale u Srbiji i onima koji su podneli zahtev za azil, kao i onima koji su ostali van sistema azila.

Prvi fokus je na deci bez pratnje i razdvojenoj deci smeštenoj u integracijskoj kući JRS „Pedro Arrupe“ u Beogradu. Kuća je i dalje najvidljivija aktivnost JRS u Srbiji i integracione aktivnosti u ovoj kući prepoznate su od svih zainteresovanih strana. Integraciona kuća „Pedro Arrupe“ postalo je mesto za posete, konsultacije i sastanke gotovo svih zainteresovanih strana u segmentu zaštite dece izbeglica.

Korisnici Integracione kuće i dalje će primati čitav spektar usluga psihosocijalne i integracione podrške.

Obrazovne i integracione aktivnosti prepoznate su kao primeri dobre prakse među svim zainteresovanim stranama.

Napravićemo postepeni prelazak sa aktivnosti Integracijske kuće na aktivnosti usmerene na Jačanje integrisanog sistema zaštite izbeglica u Srbiji. Ova (druga) oblast podrške biće usredsređena na poboljšanje položaja i pristupa državnim uslugama za izbeglice oba pola, posebno osetljivim grupama ako što su porodice sa decom, i za maloletnike bez pratnje  koji su smešteni u izbegličkim kampovima u Srbiji ili žive u državnim institucijama. JRS je planirao niz aktivnosti u omogućavanju integralne podrške svim zainteresovanim stranama u oblasti podrške izbeglicama. Fokus će biti na pravima najugroženijih izbeglica u Srbiji: maloletnicima bez pratnje i porodicama sa decom u procesu azila/integracije. Pozitivne promene ostvarene za ove specifične podgrupe korisnika projekta, naknadno će se primeniti na sve ostale kategorije izbeglica.

Radne grupe, okrugli stolovi i akcije zajednica u borbi protiv ksenofobije sprovodiće se u partnerstvu sa vladinim i nevladinim akterima. Javno obrazovanje i socijalizacija izbeglica i domaćeg stanovništva biće sastavni deo svakog javnog dešavanja i akcije zajednice, jer nedostatak informacija stvara strah od ljudi iz različitih kulturnih sredina.

Sa iskusnim timom koji direktno radi sa maloletnicima bez pratnje od 2016. godine, JRS ima kapacitet da pruži obuku zaposlenima ključnih aktera na terenu. Naše iskustvo će nam pružiti dobru poziciju da se zalažemo za druge aspekte poput obrazovanja, usluga u zajednici i bolje pravne zaštite.

Razmena sopstvenog iskustva i unapređenje Integrisanog sistema zaštite izbeglica u Srbiji biće jedan od fokusa narednih dana.

Broj korisnika
250
+
Sastanaka
200
+
Realizovanost projektu