Pratiti

“Danas, kao organizacija s tridesetpetogodišnjim iskustvom, delujemo u 50 zemalja sveta te tako služimo gotovo jedan milion izbeglica i drugih prisilno raseljenih osoba”

PRATITI

Kamen temeljac Jesuit Refugee Service je pokazati ljudskost i pomoći prisilno raseljenim osobama. Svesni smo da sve subvencije sveta nikad neće moći zameniti toplinu ljudske prisutnosti koja se doživi kada osetimo da čovek lično pomogne čoveku. JRS prepoznaje važnost ljudskog dostojanstva raseljenih osoba upravo kroz pratnju koju im pruža.

Taj direktan i lični pristup svakom čoveku te saradnja ojačava, kako izbeglice i migranti tako i osoblje JRS-a, pružajući im pratnju u teškim trenucima, dok prolaze kroz izbegličke kampove, beže iz svojih domova u ratnim zonama ili žive u prihvatnim centrima za strance (Detention center), osoblje JRS-a razume na koji se način najbolje zauzeti za njih.

“Naš bliski i lični kontakt s ljudima, naša prisutnost među njima pomaže nam da razumemo koje su njihove stvarne potrebe”, kazao je Bernard Arputhasamy SJ, bivši direktor JRS-a za azijsko-pacifičku regiju.

Pratiti znači biti nečiji prijatelj. Mi smo Isusovi prijatelji i pratioci, i zato želimo biti pratioci onih s čijim imenom bi i on želeo biti povezivan, sa siromašnima i proteranima. Naše delovanje je vrlo praktično i delotvorno. Neretko, pratnja je način pružanja zaštite i “internacionaliziranje” situacije u kojoj se neki od naših “štićenika” nalaze. Prisutnost međunarodnog tima vrlo često može sprečiti napade na izbeglice i migrante. Čak i više od toga, naša prisutnost jasna je poruka kako smo kao slobodni ljudi spremni dobrovoljno, i puni vere, pratiti one kojima je sloboda oduzeta i koji ne mogu birati što dalje sa svojim životima. Upravo ta prisutnost je uteha i način pobuđivanja nade u njihovo bolje sutra.

Naša pratnja samo je potvrda da je Bog prisutan u svakom segmentu ljudske istorije, pa čak i u onim najtragičnijim trenucima. Želimo im omogućiti da iskuse Njegovu prisutnost, i znaju da ih nije napustio. Kao pastoralni radnici fokusirani smo na napredak, nismo opterećeni političkim interesima, religioznim i etničkim podelama, bilo među ljudima kojima pomažemo ili među ustanovama i vladama koje odlučuju o njihovoj sudbini.

Kao članovi JRS-a međunarodno smo prepoznati po našoj povezanosti s ljudima kojima pomažemo: u prihvatilištima i prihvatnim centrima, u izbegličkim kampovima, ratnim zonama, posleratnim okolnostima…

Biti uz ljude u potrebi bit je JRS-a. To je trajni ideal, kako lično, tako i pastoralno, a najbolje su ga definisali prvaci JRS-a još 1985. godine: “JRS zaista donosi posebnu dimenziju svome poslu… pokušavamo naglasiti koliko je važnije biti prisutan uz nekoga nego činiti nešto za njega. Želimo da naša prisutnost među izbeglicama bude prisutnost deljenja, pratnje i kretanja u istom pravcu.”